تبلیغات
طلوع نیوز - اجاره آپارتمان هم به دلار محاسبه می شود نه ریال !

اجاره آپارتمان هم به دلار محاسبه می شود نه ریال !

نویسنده :طلوع نیوز
تاریخ:یکشنبه 9 مهر 1391-01:04 ب.ظ

باتوجه به اوج گیری بی سابقه دلار در ایران و کاهش ارزش پولی ریال، همین امر باعث شده است که دیگر مالکین خانه های لوکس واقع در شمال تهران که شامل مناطق 1 تا 3 می شود اجاره بهاء را به دلار محاسبه کنند و دریافت کنند. این امر که قبل از این فقط برای مسافران خارجی مشهود بود در یک ماه گذشته دیده شده است که مالکین تسبت به اجاره ملک خود به خانواده های ایرانی هم چراغ سبز نشان داده اند و حاظرند ملک خود را به تبع ایرانی نیز اجاره به نرخ دلار بدهند.

روالی که در محاسبه اجاره بهای دلاری رعایت می شود به این صورت است که نرخ اجاره متری 10 دلار تا حداکثر 50 دلار تعیین می شود.برخی از این آپارتمان ها دارای امکانات رفاهی همچون استخر و سونا و باغ سرپوشیده و آلاچیق هستند و برخی دیگر کاملا ساده با امکانات حداقلی هستند.
در بازار اجاره آپارتمان های دلاری، مالکان اغلب 12 قسط اجاره ماهانه را در ابتدای قرارداد از مستاجر دریافت می کنند و علت این نوع معامله را ریسک بالای اجاره به افراد خارجی عنوان می کنند.
این در حالی است که دریافت اجاره های ماهانه در ابتدای قرارداد همان «رهن بدون بازگشت» محسوب می شود که مستاجر باید همه ارزش اجاره واحد را در ابتدای کار پرداخت کند بدون آنکه در پایان قرارداد مبلغی به او بازگردد. این روش به لحاظ اقتصادی کاملا به نفع مالک و به ضرر مستاجر است.
 در حال حاضر گران ترین آپارتمان اجاره ای در تهران یک آپارتمان 675 مترمربعی است که در جردن واقع شده و برای اجاره آن مبلغ 15 هزار دلار از سوی مالک پیشنهاد شده است.این آپارتمان از ترکیب 5 واحدمسکونی هر کدام به مساحت 135 متر و 3 اتاق خواب تشکیل شده که در مجموع دارای 15 اتاق خواب مبله است.مالک این آپارتمان اعلام کرده آن را فقط به خارجی اجاره می دهد.12 خط تلفن، سونا و جکوزی از امکانات این آپارتمان نوساز است.
در بین فایل های واحدهای اجاره ای دلاری، یک واحد مسکونی 215 مترمربعی وجود دارد که در خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ملت واقع شده است.
این آپارتمان 6 خوابه با 2 خط تلفن با اجاره ماهانه 9 هزار و 675 دلار به بازار عرضه شده است و مالک آن اعلام کرده نرخ اجاره را متری 45 دلار محاسبه کرده است.


منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد


نوع مطلب : اخبار سیاسی 

16029119762115070216.png
36580938824254273277.jpg